Spring naar inhoud

Toegankelijkheidsopties:

Uitslagen: stemmen en zetels per partij

Uitslagen: stemmen en zetels per partij (titel verborgen)

Net als in 2018 en 2022 behaalde GroenLinks/Partij van de Arbeid (PvdA) in 2026 de meeste stemmen (zie Tabel 1). De gezamenlijke lijst kwam uit op 25,0% van de stemmen (28.823 stemmen) en blijft daarmee de grootste partij, ondanks een verdere daling ten opzichte van 2018 en 2022. Dit was het eerste jaar dat GroenLinks en PvdA gezamenlijk deelnamen als combinatie GroenLinks/PvdA.

D66 volgt als tweede partij met 12,3% van de stemmen, waarmee een lichte groei met 1,8 procentpunt ten opzichte van 2022 zichtbaar is. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) completeert de top drie met 8,9% van de stemmen en bleef daarmee stabiel ten opzichte van 2018.

Student en Stad liet een duidelijke groei met 4,1 procentpunt zien ten opzichte van 2018, wat hun met 8.693 stemmen (7,5%) tevens een van de grootste studentenpartijen in Nederland maakt. De Partij voor de Dieren daalde licht met 1,2 procentpunt ten opzichte van 2022. Ook het Christen-Democratisch Appèl (CDA) en Forum voor Democratie (FvD) noteerden een lichte stijging, met respectievelijk 7,0% en 3,7% van de stemmen. Tegelijkertijd verloren Socialistische Partij (SP), ChristenUnie, Stadspartij 100% voor Groningen en Partij voor het Noorden terrein ten opzichte van eerdere verkiezingen.

Daarnaast betraden in 2026 meerdere nieuwe partijen het politieke speelveld, namelijk Volt, BoerBurgerBeweging (BBB) en DURF. Hun aandeel in de stemmen was beperkt, waarbij Volt met 2,6% de grootste nieuwkomer werd.

Tabel 1. Verdeling van de stemmen per partij

partij 2018 2022 2026
percentage
2026
absoluut
GroenLinks/PvdA 1) 34,0% 29,6% 25,0% 28.823
D66 10,7% 10,5% 12,3% 14.242
VVD 8,9% 7,5% 8,9% 10.290
Partij voor de Dieren 6,6% 9,3% 8,1% 9.338
Student en Stad 3,4% 6,3% 7,5% 8.693
CDA 5,4% 5,0% 7,0% 8.050
Stadspartij 100% voor Groningen 11,7% 9,2% 7,0% 8.031
SP 9,5% 8,2% 6,5% 7.444
ChristenUnie 6,7% 5,1% 3,8% 4.432
FVD   1,7% 3,7% 4.282
Partij voor het Noorden   4,1% 3,4% 3.875
PVV 3,3% 2,1% 3,2% 3.634
Volt     2,6% 3.035
BBB     0,6% 675
DURF     0,4% 499
Overige partijen 2)   1,6%    
Totaal     100% 115.343

Zetelverdeling

Tabel 2 geeft de zetelverdeling in 2026 weer, vergeleken met de verkiezingen van 2018 en 2022. Voor een juiste vergelijking zijn de zetelaantallen van GroenLinks en PvdA in 2018 en 2022 samengevoegd, omdat zij in 2026 als combinatie deelnamen.

Als we naar de zetelverdeling over de partijen kijken dan zien we dat GroenLinks/PvdA sinds 2018 in omvang is afgenomen van 17 naar 13 zetels, terwijl D66, Partij voor de Dieren, Student en Stad en het CDA een lichte groei laten zien. SP en ChristenUnie verloren in 2026 zetels ten opzichte van 2022.

Tabel 2. Verdeling van de zetels per partij

  2018 2022 2026
GroenLinks/PvdA 17 15 13
D66 5 5 6
VVD 4 3 4
Partij voor de Dieren 3 4 4
Student en Stad 1 3 3
Stadspartij 100% voor Groningen 4 4 3
CDA 2 2 3
SP 5 4 3
ChristenUnie 3 2 2
FVD     1
Partij voor het Noorden   2 1
PVV 1 1 1
Volt     1
Totaal 45 45 45

Geen meerderheid voor het zittende college

In de gemeente Groningen zijn er 45 zetels te verdelen. Het huidige college bestaat uit GroenLinks, PvdA, Partij voor de Dieren, SP en ChristenUnie. In 2022 hadden deze partijen gezamenlijk een meerderheid van 25 van de 45 zetels in de gemeenteraad. In 2026 hebben zij de meerderheid nipt verloren, met een gezamenlijk totaal van 22 zetels.