Spring naar inhoud

Toegankelijkheidsopties:

Resultaten P+R Locaties

Resultaten P+R Locaties (titel verborgen)

In dit hoofdstuk zullen de belangrijkste resultaten worden besproken van de P+R locaties.

3.1 Leeftijd en reisgezelschap

Leeftijd van de parkeerders

In Figuur 3.1 wordt een weergave gegeven van de leeftijdsverdeling van de respondenten op de P+R locaties. De meeste parkeerders zijn tussen de 31 en 65 jaar oud; gelijk aan 2021. Respondenten uit deze categorie parkeren vaker dan gemiddeld op P+R locatie Kardinge, Haren en Meerstad. Respondenten uit de categorie 18 tot en met 30 jaar parkeren vaker dan gemiddeld op locatie Reitdiep.

Figuur 3.1: Leeftijdsverdeling in categorieën

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 2023 2025
18-30 jaar 32% 32% 25%
31-64 jaar 60% 60% 64%
65 jaar en ouder 8% 7% 11%

Reisgezelschap

Zoals uit Tabel 3.1 blijkt, reist 60% van de parkeerders alleen. In 2023 lagen de percentages ongeveer op hetzelfde niveau, terwijl in 2021 iets meer parkeerders alleen reisden. Opvallend is dat parkeerders op P+R-locatie Reitdiep vaker dan gemiddeld alleen reizen.

Tabel 3.1: Reisgezelschap

  2021 2023 2025
  N   N   N  
1 (ik alleen) 292 78% 251 62% 229 60%
2 personen 66 18% 114 28% 113 30%
3 of meer personen 16 4% 41 10% 37 10%
Totaal 374 100% 406 100% 379 100%

3.2 De herkomst van parkeerders

Zie Figuur 3.2 voor de herkomst van de respondenten op de P+R-locaties. Ruim een kwart van de respondenten komt uit de gemeente Groningen; dit aandeel is ten opzichte van 2021 met 1 procentpunt gestegen. Daarnaast komt ongeveer een kwart van de respondenten van buiten de (ruime) regio Groningen.

Figuur 3.2: Percentage respondenten per herkomst gebied

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

Herkomst 2021 2023 2025
Groningen 13 25 26
Westerkwartier 9 11 8,9
Tynaarlo 5 5 7,7
Midden-Groningen 12 9 7,4
Noordenveld 3 4 5,4
Het Hogeland 11 6 5,1
Eemsdelta 8 5 4,3
Oldambt 4 1 3,7
Aa en Hunze 3 2 3,4
Assen 4 4 3,1
       
Fryslan 12 11 8,9
Prov. Drenthe overig 7 4 4,6
Prov. Groningen overig 6 4 3,1
Overijssel 2 1 2,3
Elders nederland 1 6 3,7
Duitsland 2 1 2,3

3.3 De bestemming van parkeerders

Een groot gedeelte van de parkeerders heeft de binnenstad als bestemming, zoals te zien in Figuur 3.3. Het aandeel parkeerders met de binnenstad als bestemming is ten opzichte van 2023 gedaald met 17 procentpunten, maar nog steeds hoger dan in 2021. Verder zien we dat de trendmatige daling van het aandeel parkeerders die het UMCG of Zernike als bestemming had doorzet. In de categorie ‘Anders’ wordt met name genoemd dat de locaties worden gebruikt om naar andere bestemmingen, soms andere gemeenten, te komen, om iemand op te halen of naar huis te gaan.

Figuur 3.3: Wat was uw bestemming vanaf deze parkeerlocatie? (Meerdere antwoorden mogelijk)

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=334) 2023 (N=297) 2025 (N=379)
Binnenstad 40% 62% 45%
UMCG 43% 20% 17%
Zernike 12% 10% 7%
Kardinge 0% 3% 8%
Stationsgebied 4% 3% 2%
Anders 13% 39% 23%

Parkeerders met de binnenstad als bestemming parkeren vaker dan gemiddeld op P+R-locatie Haren (67%), hetzelfde percentage als in 2023. P+R Kardinge wordt vaker dan gemiddeld gebruikt voor een bezoek aan Kardinge zelf (42%) en/of voor recreatieve activiteiten, zoals blijkt uit de categorie ‘An-ders’ (47%).

Het UMCG wordt als bestemming op alle P+R-terreinen aangegeven. Op P+R Meerstad is dit aandeel iets hoger dan op de andere terreinen (24% tegenover 14–17%), zoals ook in 2023 het geval was. P+R Reitdiep wordt vooral gebruikt door respondenten die naar het Zernike gaan (30%).

Specifieke bestemming in de binnenstad

Zoals te zien in Figuur 3.4, geven respondenten aan dat de winkels de voornaamste bestemming in de binnenstad zijn. Het aandeel dat winkels als specifieke bestemming noemt, is met 18 procentpunten gestegen ten opzichte van 2023. Ook de horeca laat een stijging zien, met 11 procentpunten ten op-zichte van 2023.

Respondenten die de winkels als eindbestemming in de binnenstad hebben, parkeren voornamelijk op P+R Haren (35%), P+R Hoogkerk (33%) en P+R Meerstad (36%).

Figuur 3.4: Voor de binnenstad: Om welke specifieke bestemming ging het in hoofdzaak? (Meerdere antwoorden mogelijk)

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=142) 2023 (N=218) 2025 (N=166)
Winkels 34% 40% 58%
De horeca 6% 18% 29%
Gemeente 6% 4% 7%
Rijksuniversiteit 9% 3% 4%
Forum 9% 1% 4%
Provincie 4% 1% 3%
Groninger Museum 1% 6% 2%
Anders 30% 27% 30%

De meeste mensen die op een P+R locatie parkeren, geven aan per OV hun eindbestemming te bereiken, zoals te zien in tabel 3.2. Het aantal mensen dat aangeeft per OV de eindbestemming te bereiken is net als in 2023 groter dan gemiddeld op locaties Haren (82%) en Hoogkerk (76%), en kleiner op locatie Reitdiep (38%). Op deze locatie bereikt men vaker dan gemiddeld de eindbestemming te voet (35%) of met de fiets (14%). Ook op locatie Meerstad bereikt men vaker dan gemiddeld de eindbestemming met de fiets (23%).

Tabel 3.2: Hoe bent u van deze parkeerlocatie naar uw uiteindelijke bestemming gegaan?

  2021 2023 2025
  N   N   N  
Te voet 12 3% 30 8% 71 19%
Per OV (bus/trein) 287 78% 250 62% 228 62%
Met de fiets 57 16% 56 14% 34 9%
Carpool 4 1% 24 6% 30 8%
Met een deelfiets of deelscooter 9 2% 11 3% 0 0%
Anders 0 0% 30 7% 5 2%
Totaal 369 100% 401 100% 368 100%

Respondenten die hun eindbestemming per openbaar vervoer (OV) bereiken, maken hiervoor over het algemeen gebruik van de OV-chipkaart. Zoals te zien is in Figuur 3.5, neemt het gebruik van de OV-chipkaart echter geleidelijk af over de onderzoeksjaren. Ook het gebruik van het P+R-abonnement vertoont een dalende trend.

Het speciaal voor P+R beschikbare €6-kaartje, waarmee meerdere personen kunnen reizen, wordt door ruim een vijfde van de respondenten gebruikt. Ten opzichte van voorgaande jaren geven meer respondenten ‘anders’ aan als OV-product. Hierbij gaat het vooral om de pinpas (19%), de OV-studentenkaart (8%) of een abonnement van het werk (5%).

Figuur 3.5: Welk OV product heeft u gebruikt om uw bestemming te bereiken?

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=287) 2023 (N=250) 2025 (N=228)
Een OV chipkaart 68% 56% 38%
Een € 6 kaartje 8% 24% 22%
Een P+R abonnement 18% 5% 4%
Anders 5% 15% 36%

3.4 Frequentie en duur van gebruik van de P+R locaties

Frequentie van het gebruik

Het grootste percentage respondenten parkeert incidenteel op een van de P+R-locaties (zie Figuur 3.6). Het aandeel dat 3–4 dagen per week of (bijna) elke dag parkeert, neemt sinds 2021 licht af. Tegelijkertijd is er een toename van het aandeel parkeerders dat gemiddeld 1–2 dagen per week of 1–3 keer per maand gebruikmaakt van een P+R-terrein.

Op P+R Meerstad parkeert men vaker dan gemiddeld 3–4 dagen per week (24%). Incidenteel parkeren komt relatief vaak voor op Haren (34%) en Hoogkerk (32%). Op Kardinge parkeren relatief veel respondenten 1–2 dagen per week.

Figuur 3.6: Hoe vaak parkeert u op deze parkeerlocatie?

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=372) 2023 (N=404) 2025 (N=377)
(Bijna) elke dag
(5-7 dagen in de
week)
13% 9% 7%
Gemiddeld 3-4
dagen in de
week
36% 18% 16%
Gemiddeld 1-2
dagen in de
week
18% 15% 20%
Gemiddeld 1-3
keer per maand
13% 14% 21%
Incidenteel 13% 26% 25%
Dit is de eerste
keer
6% 12% 9%

Beschikbaarheid van parkeerplaatsen

Gemiddeld geeft 84% van de parkeerders aan altijd een parkeerplaats te kunnen vinden, en 14% geeft aan dit meestal te kunnen. Op P+R Reitdiep ligt dit iets lager: 65% vindt daar altijd een plek en 34% meestal. Slechts een enkele respondent geeft aan geen parkeerplaats te kunnen vinden.

Parkeerduur

De meeste parkeerders parkeren gemiddeld twee tot acht uur op een locatie (zie Figuur 3.7). We zien ten opzichte van 2021 de daling doorzetten van het aantal respondenten dat langer dan 8 uur op een locatie heeft geparkeerd, en een lichte toename van het percentage parkeerders dat 1-2 uur parkeert ten opzichte van voorgaande metingen. Op locatie Kardinge parkeert men vaker dan gemiddeld 1-2 uur (32%) en op locatie Meerstad langer dan acht uur (26%). Op P+R Reitdiep parkeert men vaker dan gemiddeld 4-8 uur (47%).

Figuur 3.7: Hoelang heeft u geparkeerd op deze locatie?

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=362) 2023 (N=372) 2025 (N=373)
Korter dan een uur 2% 7% 4%
1-2 uur 4% 5% 11%
2-4 uur 22% 29% 27%
4-8 uur 30% 31% 33%
Langer dan 8 uur 41% 20% 18%

3.5 De keuzemotieven

Moment van besluit voor een specifieke P+R locatie

De meeste respondenten (90%) besluiten al thuis bij welke locatie zij gaan parkeren, een toename ten opzichte van eerdere metingen. Slechts 6% besluit tijdens de reis waar te parkeren, een duidelijke daling ten opzichte van voorgaande jaren (2021: 22%, 2023: 18%).

Belangrijkste reden om te kiezen voor een specifieke P+R locatie

Zoals te zien is in Figuur 3.8, zijn de belangrijkste redenen om op een specifieke P+R-locatie te parkeren de bereikbaarheid van de bestemming, de bereikbaarheid van de parkeerlocatie en het tarief. Voor alle drie de redenen is een toename ten opzichte van 2023 te zien: bereikbaarheid van de bestemming +10%, bereikbaarheid van de parkeerlocatie +25% en tarief +13%.

Bij de categorie ‘anders’ noemen respondenten onder meer carpoolen, het parkeergemak, het ontbreken van parkeermogelijkheden thuis of op het werk, en het gemak van de bus als motief om een P+R-locatie te gebruiken.

Figuur 3.8: Wat zijn voor u de belangrijkste redenen om op deze parkeerlocatie te parkeren? (Meerdere antwoorden mogelijk)

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=790) 2023 (N=779) 2025 (N=369)
Bereikbaarheid
van deze
parkeerlocatie
per auto
24% 19% 45%
Bereikbaarheid
van mijn
bestemming
vanaf deze
parkeerlocatie
32% 32% 42%
Tarief 20% 27% 40%
Parkeergemak
(ruimte van het
vak/inrijden ed)
10% 8% 7%
Kwaliteit van
deze
parkeerlocatie
8% 2% 3%
Goede
bewegwijzering
naar deze
parkeerlocatie
0% 0% 2%
Anders 5% 11% 29%

Belangrijkste reden voor het bezoek vanaf een P+R locatie

Werk of studie wordt als belangrijkste reden voor het bezoek genoemd (zie Figuur 3.9). Daarnaast zijn winkelen, horecabezoek en recreatie ook belangrijke motivaties. Ten opzichte van eerdere metingen zijn deze redenen toegenomen: winkelen +7%, horecabezoek +5% en recreatie +8%.

Hoewel werk/studie als reden ten opzichte van 2023 met 9 procentpunten is gestegen, ligt dit aandeel nog onder het niveau van 2021, een jaar dat mede door COVID-19 werd beïnvloed.

Figuur 3.9: Wat was de reden van uw bezoek aan uw bestemming? (Meerdere antwoorden mogelijk)

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  2021 (N=385) 2023 (N=446) 2025 (N=377)
Werk/Studie 69% 32% 41%
Winkelen 14% 22% 29%
Horecabezoek 2% 11% 16%
Recreatie 4% 8% 16%
Wonen 1% 9% 5%
Cultureel 3% 5% 3%
Medisch 3% 2% 2%
Doorreis 1% 3% 0%
Anders 4% 8% 10%

Respondenten die werk of studie als belangrijkste reden hebben, parkeren vaker dan gemiddeld op P+R Reitdiep (54%). Recreatie is vooral een reden om te parkeren op P+R Kardinge (44%). Op de terreinen Haren, Hoogkerk en Meerstad parkeert ongeveer de helft van de bezoekers om te gaan winkelen of de horeca te bezoeken.

3.6 Elektrisch rijden en voorzieningen op de terreinen

Zoals uit Tabel 3.3 blijkt, heeft het grootste deel van de parkeerders geen elektrische auto. Wel is er een forse stijging te zien in het aantal mensen dat daadwerkelijk een elektrische auto bezit sinds de vorige metingen.

Tabel 3.3: Elektrisch rijden

  2021 2023 2025
  N   N   N  
Ja 24 7% 36 9% 90 25%
Nee 295 81% 344 86% 258 70%
Nog niet (verwachting binnen vijf jaar wel) 45 12% 20 5% 19 5%
Totaal 364 100% 400 100% 366 100%

Gebruik, beschikbaarheid en vindbaarheid laadpalen

Aan de respondenten die een elektrische auto bezitten, is gevraagd of zij gebruik hebben gemaakt van een laadpaal. Zoals uit Tabel 3.4 blijkt, heeft 10% dit gedaan. Dit is een sterke daling ten opzichte van de vorige meting (39%). Het betreft echter kleine aantallen, waardoor de percentages voorzichtig moeten worden geïnterpreteerd.

Tabel 3.4: Gebruik laadpaal

  2021 2023 2025
  N   N   N  
Ja 3 12% 14 39% 9 10%
Nee 21 88% 22 61% 81 90%
Totaal 24 100% 36 100% 90 100%

Daarnaast zijn er twee stellingen voorgelegd aan degenen die elektrisch rijden, namelijk:

  1. Op deze parkeerlocatie zijn voldoende oplaadplekken voor elektrische auto's.
  2. De oplaadplekken voor elektrische auto’s zijn goed aangegeven en makkelijk vindbaar.

Figuur 3.10: Wilt u aangeven of u het eens of oneens bent met de volgende stellingen:

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  eens oneens weet niet
Voldoende palen 20 25 55
Palen goed vindbaar 51 9 40

Uit Figuur 3.10 blijkt dat relatief weinig parkeerders met een elektrische auto tevreden zijn over het aantal oplaadplekken, terwijl het aandeel respondenten dat geen mening heeft of het niet weet relatief hoog is. Daarentegen vindt meer dan de helft van de elektrische rijders dat de oplaadplekken goed aangegeven en gemakkelijk vindbaar zijn.

3.7 Kwaliteit en bereikbaarheid van de P+R terreinen

Beoordeling kwaliteit van de P+R locaties

Zoals uit Tabel 3.5 blijkt, worden de P+R-locaties over het algemeen goed beoordeeld met gemiddeld een 8,1. Het laagste rapportcijfer wordt gegeven aan P+R Reitdiep (7,8) en het hoogste aan P+R Haren (8,3). Er zijn geen grote verschillen tussen de verschillende P+R-locaties en ook ten opzichte van eerdere metingen zijn de verschillen klein.

Tabel 3.5: Rapportcijfer voor de kwaliteit van de P+R locaties

  2021 2023 2025
P+R Haren 8,1 8,3 8,3
P+R Hoogkerk 8,5 8,3 8,2
P+R Reitdiep 8,5 8,1 7,8
P+R Kardinge 8,2 7,8 7,9
P+R Meerstad 8,4 8,0 8,2

Beoordeling bereikbaarheid van de P+R locaties

De parkeerders hebben ook een rapportcijfer gegeven voor de bereikbaarheid van de P+R-locaties waar zij parkeerden (zie Tabel 3.6). De bereikbaarheid van alle P+R-locaties wordt goed beoordeeld, met een gemiddeld cijfer van 8,5. Op enkele locaties is echter een verandering zichtbaar ten opzichte van eerdere metingen. Zo is bij P+R Kardinge en P+R Meerstad een trendmatige daling van het rapportcijfer te zien.

Tabel 3.6: Rapportcijfer voor de bereikbaarheid van de P+R locaties

  2021 2023 2025
P+R Haren 8,7 8,3 8,8
P+R Hoogkerk 8,5 8,3 8,5
P+R Reitdiep 8,7 8,2 8,0
P+R Kardinge 8,9 8,5 8,5
P+R Meerstad 9,0 8,6 8,5

3.8 Bereikbaarheid van de stad

Beoordeling van de bereikbaarheid van Groningen

Tot slot is aan de parkeerders gevraagd hoe bereikbaar zij Groningen vinden. De rapportcijfers zijn weergegeven in Tabel 3.7. Over het algemeen wordt de stad goed bereikbaar geacht, met een gemiddeld cijfer van 8. Vooral respondenten die parkeren op de locaties Haren en Kardinge geven een hoge beoordeling. Ten opzichte van eerdere metingen is de waardering voor de bereikbaarheid van Groningen vanaf alle P+R-locaties duidelijk gestegen.

Tabel 3.7: Rapportcijfer voor de bereikbaarheid van Groningen

  2021 2023 2025
P+R Haren 6,2 8,1 8,3
P+R Hoogkerk 7,8 7,5 7,9
P+R Reitdiep 7,8 7,2 7,7
P+R Kardinge 8,3 7,6 8,3
P+R Meerstad 7,6 7,9 8,1

Redenen voor de beoordeling

Vervolgens is aan de respondenten gevraagd waarom ze een bepaald cijfer hebben gegeven. 

Respondenten die een lagere beoordeling geven, noemen met name:

  • Filevorming tijdens drukke tijden, ook op de ringweg
  • Overvolle bussen
  • Beperkingen in de bereikbaarheid van bestemmingen binnen de stad, waardoor vaak moet worden omgereden
  • Parkeerproblemen in de stad
  • Onvoldoende busverbindingen naar bepaalde dorpen, vooral in de avonduren

Respondenten die een hogere beoordeling geven, roemen de nieuwe ringweg en geven aan dat er goede busverbindingen zijn.