Spring naar inhoud

Toegankelijkheidsopties:

Armoede: daling op lange termijn

Armoede: daling op lange termijn (titel verborgen)

Het aandeel inwoners dat in armoede leeft in de gemeente Groningen is structureel hoger dan gemiddeld in Nederland. In 2024 valt 5,8% van de inwoners in Groningen onder de (nieuwe) armoedegrens, meer dan in Nederland (3,1%).

Nieuwe meetmethode

De gemeente baseerde haar inzichten over armoede tot nu toe op de sociale-minimumgrens, berekend door het CBS. In 2025 hebben het CBS, SCP en Nibud een nieuwe methode ontwikkeld om armoede te meten. Behalve naar inkomen is hierbij ook gekeken naar wat een huishouden overhoudt na het betalen van woon- en energielasten en zorgpremie. Daarnaast neemt de methode de financiële buffer (het vermogen) van huishoudens mee. Dit alles levert andere aantallen op en (deels) andere groepen inwoners die in armoede leven. Ook maakt het de uitkomsten gevoeliger voor veranderingen als woon- en energielasten en koopkrachtmaatregelen. In de Armoedemonitor behandelen we deze verschillen uitgebreid; deze verschijnt later in 2026.

Het aantal inwoners onder de (nieuwe) armoedegrens daalde van 24.700 naar 13.400 tussen 2018 en 2024. Bij de grens 110% van het sociaal minimum lagen de aantallen hoger en was de daling in dezelfde periode veel geringer: van 24.100 naar 22.200. In 2024 zien we bij de armoedegrens een stijging ten opzichte van 2023 van 4,9% naar 5,8% (+ 2.300 personen).

Afname kinderen in armoede

In de gemeente Groningen woont 3,5% van de minderjarige kinderen in een huishouden dat te maken heeft met armoede: 1.200 kinderen. Gemiddeld in Nederland is dit 2,8% van de kinderen. Het aandeel kinderen in armoede daalde sinds 2018. In de gemeente Groningen daalde dit percentage meer dan in Nederland als geheel, dus het verschil is kleiner geworden. In Groningen gaat het om een daling van 4.000 naar 1.200 kinderen tussen 2018 en 2024. Bij 110% van het sociaal minimum gaat het in dezelfde periode om een afname van 4.300 naar 3.600 kinderen; van 13% naar 11%.

Werkloosheid gedaald

Werk verhoogt meestal het inkomen tot boven de armoedegrens, al geldt dat niet voor iedereen. Het werkloosheidspercentage is in de afgelopen jaren gedaald van 8,4% in 2019 naar 7,4% in 2025. Dit betekent dat steeds meer inwoners aan het werk zijn. Toch verschilt de werkloosheid sterk per wijk. De hoogste percentages zien we in de wijkvernieuwingswijken.

Omgekeerd is de (netto) arbeidsdeelname in de gemeente in de afgelopen jaren is toegenomen tot 72% in 2024 (in 2014 was dat 63%), tot vlak onder het landelijke gemiddelde. Vooral onder jongeren is de arbeidsdeelname toegenomen, en ook meer dan gemiddeld in het land.

Percentage inwoners van Nederland en de gemeente Groningen dat in armoede leeft, 2018-2024*

*voorlopige cijfers CBS

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  Nederland: armoedegrens Groningen: armoedegrens Nederland: 110% soc. min. Groningen: 110% soc. min.
2018 7,1 11,2 7,6 12,7
2019 6,3 10,1 7,4 12,4
2020 5,1 8,1 7,3 12,3
2021 4,9 8,4 7 11,7
2022 3,4 5,9 6,7 11,2
2023 2,7 4,9 6,7 11
2024* 3,1 5,8 6,6 11

Percentage minderjarige kinderen in de gemeente Groningen en Nederland dat in armoede leeft, 2018-2024*

*voorlopige cijfers CBS

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  Nederland: armoedegrens Groningen: armoedegrens Nederland: 110% soc. min Groningen: 110% soc. min.
2018 8,7 11,7 8,2 13
2019 7,5 10,2 7,9 12,7
2020 6,2 7,9 7,9 12,3
2021 5,6 7,8 7,4 11,4
2022 4,1 5,2 6,9 10,4
2023 2,8 3,5 7 10,3
2024* 2,8 3,5 7,1 11

Wijken met de hoogste werkloosheidspercentages in 2019-2025

Bovenstaande grafiek in tabel-vorm:

  GEMEENTE De Hoogte Indische buurt Beijum Vinkhuizen De Wijert
2019 8,4% 20,5% 15,6% 14,1% 12,0% 14,2%
2020 8,2% 20,7% 15,5% 13,8% 12,0% 14,2%
2021 8,6% 20,7% 16,3% 14,2% 12,5% 14,0%
2022 7,7% 18,9% 15,0% 13,3% 11,9% 12,8%
2023 7,1% 17,8% 13,8% 12,7% 11,6% 11,4%
2024 7,2% 18,2% 13,4% 12,5% 11,9% 11,6%
2025 7,4% 18,9% 13,9% 12,3% 12,1% 11,8%